Aktuality

Þ  v listopadu 2008 se uskutečnila expedice do oblasti Gilf el Kebíru.

Þ   Kalendář  - na rok 2008 jsme připravili vydání unikátního stolního kalendáře s historickými fotografiemi z dob objevování Západní pouště. Kalendář je 14-ti denní o rozměrech 21 x 12 cm. Limitovaná série 300 kusů se připravuje a cena včetně poštovného a balného je 300,- Kč. Nákupem kalendáře podpoříte další výzkumy v poušti a připravovanou expedici do Gilf El-Kebíru v roce 2008. Objednávky zasílejte na e-mail. Kalendář zasíláme na dobírku, příp. více kusů na fakturu.Þ  17. července 2007:  Během posledních hodin přinesly zahraniční tiskové kanceláře zprávy o historicky významném objevu české expedice pracující v oáze Hajez v egyptské Západní poušti. Jedná se o objev osídlení z doby stavitelů pyramid (24. stol. př. Kr.) na lokalitě Gard el-Abjad. Tento objev představuje nejstarší doklad osídlení z faraonského Egypta v této oblasti.
English press reports [submitted by Kat Newkirk]:


http://www.news.com.au
http://www.theaustralian.news.com.au
http://www.khaleejtimes.com

"A joint Egypt-Czech archaeological mission found a city dating to the Old Kingdom in the Garat Al Abyad region in Bahariya Oasis (..) Remains of walls, buildings, as well as pottery were found. (...) it is the first time a site dating to the Old Kingdom has been discovered in this region."

French press report http://www.lalibre.be

České noviny - http://www.ceskenoviny.cz

Þ   V rámci projektu GA ČR proběhla v západní oáze El-Hajéz druhá sezóna archeologických výzkumů. Uskutečnilo se odkrývání a dokumentaci osídlení v oblasti Bír  Šovíš, společně s beduíny jsme absolvovali několik výprav do pouště, jejímž cílem byl archeologický survey a mapování karavanních cest - informace z expedice .
Þ
  
Filmový dokument o práci českých vědců v egyptské Západní poušti nazvaný Egyptské Pompeje byl uveden na ČT v říjnu loňského roku.
           Stejně jako ostatní dokumenty o práci českých egyptologů i tento realizovala společnost Jan Boněk - LA BON kulturní agentura - e-mail.

Þ  Na adrese http://westerndesert.geolab.cz/en/flora.html najdete od Adélky a Petra Pokorných
       Electronic flora of Egyptian Western Desert – Bahariya Oasis and its nearest surroundings.

Þ    Dubnové číslo časopisu Vesmír přináší článek člena expedice Petra Pokorného - Jardangy, agúly a manaváry. Osídlení východní Sahary pod vlivem klimatických změn.
 


nahoru